H. W. Smyth

Greek Grammar (First Edition)

Part 2 383 (Active Voice)


Previous Page Contents Next Page

[I. (A) VOWEL VERBS:  NOT CONTRACTED (cont.)]

114


383.

I.  Active Voice of λύ̄ω̟ 


Present

Imperfect

Future

Indicative.

S.  1.

λύ̄ω

ἔλῡον

λύ̄σω

2.

λύ̄εις

ἔλῡες

λύ̄σεις

3.

λύ̄ει

ἔλῡε

λύ̄σει

D.  2.

λύ̄ετον

ἐλύ̄ετον

λύ̄σετον

3.

λύ̄ετον

ἐλῡέτην

λύ̄σετον

P.  1

λύ̄ομεν

ἐλύ̄ομεν

λύ̄σομεν

2.

λύ̄ετε

ἐλύ̄ετε

λύ̄σετε

3.

λύ̄ουσι

ἔλῡον

λύ̄σουσι

Subjunctive.

S.  1.

λύ̄ω

2.

λύ̄ῃς

3.

λύ̄

D.  2.

λύ̄ητον

3.

λύ̄ητον

P.  1.

λύ̄ωμεν

2.

λύ̄ητε

3.

λύ̄ωσι

Optative

S.  1.

λύ̄οιμι

λύ̄σοιμι

2.

λύ̄οις

λύ̄σοις

3.

λύ̄οι

λύ̄σοι

D.  2.

λύ̄οιτον

λύ̄σοιτον

3.

λῡοίτην

λῡσοίτην

P.  1.

λύ̄οιμεν

λύ̄σοιμεν

2.

λύ̄οιτε

λύ̄σοιτε

3.

λύ̄οιεν

λύ̄σοιεν

Imperative

S.  2.

λῦε

3.

λῡέτω

D.  2.

λύ̄ετον

3.

λῡέτων

P.  2.

λύ̄ετε

3.

λῡόντων

Infinitive

λύ̄ειν

λύ̄σειν

Participle

λύ̄ων, λύ̄ουσα,
λῦον
(305)

λύ̄σων, λύ̄σουσα,
λῦσον
(305)


115

[I.  (A) VOWEL VERBS: NOT CONTRACTED
Active Voice of
λύ̄ω (cont.)]

1 Aorist

1 Perfect

1 Pluperfect

Ind.

S.  1.

ἔλῡσα

λέλυκα

ἐλελύκη

Participle

2.

ἔλῡσας

λέλυκας

ἐλελύκης

3.

ἔλῡσε

λέλυκε

ἐλελύκει(ν)

D.  2.

ἐλύ̄σατον

λελύκατον

ἐλελύκετον

3.

ἐλῡσάτην

λελύκατον

ἐλελυκέτην

P.  1.

ἐλύ̄σαμεν

λελύκαμεν

ἐλελύκεμεν

2.

ἐλύ̄σατε

λελύκατε

ἐλελύκετε

3.

ἔλῡσαν

λελύκᾱσι

ἐλελύκεσαν

Subj.

S.  1.

λύ̄σω

λελυκὼς ὦ (691) or

λελύκω (692)

2.

λύ̄σῃς

λελυκὼς ᾖς

λελύκῃς

3.

λύ̄σῃ

λελυκὼς ᾖ

λελύκῃ

D.  2.

λύ̄σητον

λελυκότε ἦτον

λελύκητον

3.

λύ̄σητον

λελυκότε ἦτον

λελύκητον

P.  1.

λύ̄σωμεν

λελυκότες ὦμεν

λελύκωμεν

2.

λύ̄σητε

λελυκότες ἦτε

λελύκητε

3.

λύ̄σωσι

λελυκότες ὦσι

λελύκωσι

Opt.

S.  1

λύ̄σαιμι

λελυκὼς εἴην (694) or

λελύκοιμι, -οίην

2.

λύ̄σαις, λύ̄σειας (668)

λελυκὼς εἴης

λελύκοις, -οίης

3.

λύ̄σαι, λύ̄σειε (668)

λελυκὼς εἴη

λελύκοι, -οίη

D.  2.

λύ̄σαιτον

λελυκότε εἴητον, εἶτον

λελύκοιτον

3.

λῡσαίτην

λελυκότε εἰήτην, εἴτην

λελυκοίτην

P.  1.

λύ̄σαιμεν

λελυκότες εἴημεν, εἶμεν

λελύκοιμεν

2.

λύ̄σαιτε

λελυκότες εἴητε, εἶτε

λελύκοιτε

3.

λύ̄σαιεν, λύ̄σειαν (668)

λελυκότες εἴησαν, εἶεν

λελύκοιεν

Imp.

S.  2.

λῦσον

λελυκὼς ἴσθι (697) or

[λέλυκε (697)

3.

λῡσάτω

λελυκὼς ἔστω

λελυκέτω

D.  2.

λύ̄σατον

λελυκότε ἔστον

λελύκετον

3.

λῡσάτων

λελυκότε ἔστων

λελυκέτων

P.  2.

λύ̄σατε

λελυκότες ἐστέ

λελύκετε]

3.

λῡσάντων

λελυκότες ὄντων

INF.

λῦσαι

λελυκέναι

Part.

λύ̄σᾱς, λύ̄σᾱσα,
λῦσαν
(306)

λελυκώς, λελυκυῖα,
λελυκός
(309)

Previous Page Contents Next Page