H. W. Smyth

Greek Grammar (First Edition)

Part 2, 418-422


Previous Page Contents Next Page

140

418. (B) -νῡμι Class. Inflection of the present system of δείκνύμι show and of the second aorist ἔδῡν entered.

Indicative

Active

Middle and Passive

Active

Present Imperfect Present Imperfect 2 Aorist

S.  1.

δείκ-νῡ-μι (746 a)

ἐ-δείκ-νῡ-ν (746 a)

δείκ-νυ-μαι

ἐ-δεικ-νύ-μην

ἔ-δῡ-ν (415)

2.

δείκ-νῡ-ς

ἐ-δείκ-νῡ-ς

δείκ-νυ-σαι

ἐ-δείκ-νυ-σο

ἔ-δῡ-ς

3.

δείκ-νῡ-σι

ἐ-δείκ-νῡ

δείκ-νυ-ται

ἐ-δείκ-νυ-το

ἔ-δῡ

D.  2.

δείκ-νυ-τον

ἐ-δείκ-νυ-τον

δείκ-νυ-σθον

ἐ-δείκ-νυ-σθον

ἔ-δῡ-τον

3.

δείκ-νυ-τον

ἐ-δεικ-νύ-την

δείκ-νυ-σθον

ἐ-δεικ-νύ-σθην

ἐ-δύ̄-την

P.  1.

δείκ-νυ-μεν

ἐ-δείκ-νυ-μεν

δεικ-νύ-μεθα

ἐ-δεικ-νύ-μεθα

ἔ-δῡ-μεν

2.

δείκ-νυ-τε

ἐ-δείκ-νυ-τε

δείκ-νυ-σθε

ἐ-δείκ-νυ-σθε

ἔ-δῡ-τε

3.

δεικ-νύ-ᾱσι

ἐ-δείκ-νυ-σαν

δείκ-νυ-νται

ἐ-δείκ-νυ-ντο

ἔ-δῡ-σαν

Subjunctive

S.  1.

δεικνύω

δεικνύωμαι

δύω

2.

δεικνύῃς

δεικνύῃ

δύῃς

3.

δεικνύῃ

δεικνύηται

δύῃ

D.  2.

δεικνύητον

δεικνύησθον

δύητον

3.

δεικνύητον

δεικνύησθον

δύητον

P.  1.

δεικνύωμεν

δεικνυώμεθα

δύωμεν

2.

δεικνύητε

δεικνύησθε

δύητε

3.

δεικνύωσι

δεικνύωνται

δύωσι

Optative

S.  1.

δεικνύοιμι

δεικνυοίμην

2.

δεικνύοις

δεικνύοιο

3.

δεικνύοι

δεικνύοιτο

D.  2.

δεικνύοιτον

δεικνύοισθον

3.

δεικνυοίτην

δεικνυοίσθην

P.  1.

δεικνύοιμεν

δεικνυοίμεθα

2.

δεικνύοιτε

δεικνύοισθε

3.

δεικνύοιεν

δεικνύοιντο

Imperative

S.  2.

δείκ-νῡ (746 a)

δείκ-νυ-σο

δῦ-θι

3.

δεικ-νύ-τω

δεικ-νύ-σθω

δύ̄-τω

D.  2.

δείκ-νυ-τον

δείκ-νυ-σθον

δῦ-τον

3.

δεικνύ-των

δεικ-νύ-σθων

δύ̄-των

P.  2.

δείκ-νυ-τε

δείκ-νυ-σθε

δῦ-τε

3.

δεικ-νύ-ντων

δεικ-νύ-σθων

δύ̄-ντων

Infinitive

δεικ-νύ-ναι (746 a)

δείκ-νυ-σθαι

δῦ-ναι

Participle

δεικ-νύ̄ς -ῦσα, -ύν (308, 746 a)

δεικ-νύ-μενος, -η, -ον

δύ̄ς, δῦσα,
δύν
(308)


141

419.

Synopsis of τίθημι (θε-, θη-) place

Pres. Act. Impf. Act. Fut. Act. Aor. Act. 1 Per. Act. 1Plup. Act.

Ind.

τίθημι

ἐτίθην

θήσω

ἔθηκα

τέθηκα

ἐτεθήκη

Sub.

τιθῶ

θῶ

τεθηκὼς ὦ

Opt.

τιθείην

θήσοιμι

θείην

τεθηκὼς εἴην

Imp.

τίθει

θές

Inf.

τιθέναι

θήσειν

θεῖναι

τεθηκέναι

Par.

τιθείς

θήσων

θείς

τεθηκώς

Pres. M. P. Impf. M. P. Fut. Mid. 2 Aor. Mid. Perf. M. P. Plup. M. P.

Ind.

τίθεμαι

ἐτιθέμην

θήσομαι

ἐθέμην

τέθειμαι

ἐτεθείμην

Sub.

τιθῶμαι

θῶμαι

τεθειμένος ὦ

Opt.

τιθείμην

θησοίμην

θείμην

τεθειμένοσεἴην

Imp.

τίθεσο

θοῦ

τέθεισο

Inf.

τίθεσθαι

θήσεσθαι

θέσθαι

τεθεῖσθαι

Par.

τιθέμενος

θησόμενος

θέμενος

τεθειμένος

1 Fut. Pass. 1 Aor. Pass.

Ind.

τεθήσομαι

ἐτέθην

Sub.

τεθῶ

Opt.

τεθησοίμην

τεθείην

Imp.

τέθητι

Inf.

τεθήσεσθαι

τεθῆναι

Par.

τεθησόμενος

τεθείς

Verbal adjectives: 

θετός, θετέος.

420.   Synopsis of ἵστημι (στα-, στη-) set (in perf. and 2 aor. stand)

Pres. Impf. Act. Fut. Act. 1 Aor. Act. 2 Aor. Act. Perf. Plup. Act.

Ind.

ἵστημι set
ἵστην

στήσω shall set

ἔστησα set ἔστην stood

ἕστηκα stand
εἱστήκη stood

Sub.

ἱστῶ

στήσω

στῶ

ἑστήκω, ἑστῶ

Opt.

ἱσταίην

στήσοιμι

στήσαιμι

σταίην

ἑστήκοιμι, ἑσταίην

Imp.

ἵστη

στῆσον

στῆθι

ἕσταθι

Inf.

ἱστάναι

στήσειν

στῆσαι

στῆναι

ἑστηκέναι, ἑστάναι

̄Par.

ἱστά̄ς̄

στήσων̄

στήσᾱς̄

στά̄ς

ἑστηκώς, ἑστώς̄

Pres. Impf.  M. P. Fut. Mid. 1 Aor. Mid. Fut. Perf. Act.

Ind.

ἵσταμαι stand
̄στάμην

στήσομαι (intrans.)

ἐστησάμην (trans.)

ἑστήξω shall stand

Sub.

ἱστῶμαι

στήσωμαι

Opt.

ἱσταίμην

στησοίμην

στησαίμην

ἑστήξοιμι

Imp.

ἵστασο

στῆσαι

Inf.

ἵστασθαι

στήσεσθαι

στήσασθαι

ἑστήξειν

Par.

ἱστάμενος

στησόμενος

στησάμενος

ἑστήξων

1 Fut. Pass. 1 Aor. Pass.

Ind.

σταθήσομαι shall be

ἐστάθην was set

Sub.

set up

σταθῶ

Opt.

σταθησοίμην

σταθείην

Imp.

στάθητι

Inf.

σταθήσεσθαι

σταθῆναι

Par.

σταθησόμενος

σταθείς

Verbal adjectives:

στατός, στατέος.


147

421.

Synopsis of δίδωμι (δο-, δω-) give

Pres. Act. Impf. Act. Fut. Act. Aor. Act. 1 Perf. Act. 1 Plup. Act.

Ind.

δίδωμι

ἐδίδουν

δώσω

ἔδωκα

δέδωκα

ἐδεδώκη

Sub.

διδῶ

δῶ

δεδωκὼς ὦ

Opt.

διδοίην

δώσοιμι

δοίην

δεδωκὼς εἴην

Imp.

δίδου

δός

Inf.

διδόναι

δώσειν

δοῦναι

δεδωκέναι

Par.

διδούς

δώσων

δούς

δεδωκώς

Pres. M. P. Impf. M. P. Fut. Mid. 2 Aor. Mid. Perf. M. P. Plup. M. P.

Ind.

δίδομαι

ἐδιδόμην

δώσομαι

ἐδόμην

δέδομαι

ἐδεδόμην

Sub.

διδῶμαι

δῶμαι

δεδομένος ὦ

Opt.

διδοίμην

δωσοίμην

δοίμην

δεδομένος εἴην

Imp.

δίδοσο

δοῦ

δέδοσο

Inf.

δίδοσθαι

δώσεσθαι

δόσθαι

δεδόσθαι

par.

διδόμενος

δωσόμενος

δόμενος

δεδομένος

1 Fut. Pass. 1 Aor. Pass.

Ind.

δοθήσομαι

ἐδόθην

Sub.

δοθῶ

Opt.

δοθείην

Imp.

δοθησοίμην

δόθητι

Inf.

δοθήσεσθαι

δοθῆναι

Par.

δοθησόμενος

δοθείς

Verbal adjectives:

δοτός, δοτέος

422.

Synopsis of δείκνῡμι (δεικ-) show

Pres. Act. Impf. Act. Fut. Act. 1 Aor Act. 1 Perf. Act. 1 Plup. Act.

Ind.

δείκνῡμι

ἐδείκνῡν

δείξω

ἔδειξα

δέδειχα

ἐδεδείχη

Sub.

δεικνύω

δείξω

δεδειχὼς ὦ

Opt.

δεικνύοιμι

δείξοιμι

δείξαιμι

δεδειχὼς εἴην

Imp.

δείκνῡ

δεῖξον

Inf.

δεικνύναι

δείξειν

δεῖξαι

δεδειχέναι

Par.

δεικνύ̄ς

δείξων̄

δείξᾱς̄

δεδειχώς̄

Pres. M. P. Impf. M. P. Fut. Mid. 1 Aor. Mid. Perf. Mid. Plup. Mid.

Ind.

δείκνυμαι

ἐδεικνύμην

δείξομαι

ἐδειξάμην

δέδειγμαι

ἐδεδείγμην

Sub.

δεικνύωμαι

δείξωμαι

δεδειγμένος ὦ

Opt.

δεικνυοίμην

δειξοίμην

δειξαίμην

δεδειγμένος
εἴην

Imp.

δείκνυσο

δεῖξαι

δέδειξο

Inf.

δείκνυσθαι

δείξεσθαι

δείξασθαι

δεδεῖχθαι

Par.

δεικνύμενος

δειξόμενος

δειξάμενος

δεδειγμένος

Fut. Pass. 1 Aor. Pass.

Ind.

δειχθήσομαι ἐδείχθην

Sub.

δειχθῶ

Opt.

δειχθησοίμην δειχθείην

Imp.

δείχθητι

Inf.

δειχθήσεσθαι δειχθῆναι

Par.

δειχθησόμενος δειχθείς

Verbal adjectives:

δεικτός, δεικτέος

Previous Page Contents Next Page